Do płynności kapitału zaliczamy wszystkie pieniądze poruszające się między krajami, które są rezultatem inwestycji w kraju i poza nim. Mówimy tu tylko i wyłącznie o wpływie i wypływie gotówki.

Tak jak import i export towarów poruszają podaż i popyt na daną walutę, takie samo oddziaływanie ma płynność gotówki. Dzięki internetowi i kilku innym czynnikom inwestowanie za granicą stało się dużo łatwiejsze, wielu inwestorów szuka możliwości inwestowania nie tylko w rodzimym kraju ale też poza jego granicami. Jeśli rynek któregoś kraju wykazuje ponad przeciętne zyski na konkretnym przedsięwzięciu, inwestorzy zza granicy będą zalewać rynek tego kraju swoim kapitałem kupując aktywa w celu uzyskania ponad przeciętnego profitu. Działanie takie ma swoje odzwierciedlenie nie tylko na rynku danego kraju, ale również na wartości jego waluty, ponieważ zagraniczny kapitał musi byc zamieniony na lokalną walutę.

Większość z nas jest obeznana z rynkami akcji, jednak warto zauważyć, że rynek obligacji w wielu krajach jest dużo większy niż wymieniony wcześniej dlatego ma większy wpływ na walutę danego kraju. Jeśli oprocentowanie na obligacje jest duże, powoduje to zazwyczaj zainteresowanie zagranicznych inwestorów, którzy chcą skorzystać z wysokiego dochodu, zwiększając tym samym popyt na lokalną walutę.

Na koniec zostawiam łączenie się instytucji z różnych krajów lub nabywanie spółki przez inna zagraniczną firmę. Powiedzmy, że jeśli Deutche Bank chciałby kupić Washington Mutual, to spowodowałoby duże zapotrzebowanie na dolary a zarazem dostarczenie dużej ilości euro, ponieważ Deutche Bank musi sprzedac euro a nabyć dolary w celu zrealizowania transakcji.

Domyślasz się zapewne, że jest sporo czynników wpływających na handel czy płynność kapitału w danym kraju a przez to na jego walutę. Jako traderów naszym obowiąziem jest wiedzieć czego możemy sie spodziewać na Forexie przy poszczególnych sytuacjach, dlatego zawsze powinieneś mieć na uwadze co sie stanie na rynku walutowym jak to nastąpi. Po zrozumieniu tego elementu powinieneś się zastanowić czy będzie to miało oddziaływania na handel czy na kapitał, ponieważ w niektórych krajach większe oddziaływanie ma handel, w innych inwestycje i odwrotnie. Ale o tym będzie w jednej z kolejnych lekcji

Website Pin Facebook Twitter Myspace Friendfeed Technorati del.icio.us Digg Google StumbleUpon Premium Responsive