Ostatni wpis pomógł nam obliczać dźwignię zakładając, że walutą bazową jest dolar. W tej lekcji zajmiemy się obliczaniem dzwigni w przypadku gdy walutą bazowa jest inna niż dolar. Analogicznie można postępować w przypadku gdy nasze konto jest rozliczane w innych niż dolary walutach.

Kiedy waluta bazowa nie jest dolarem (zakładamy, że nasze konto rozliczane jest w dolarach) obliczanie dźwigni będzie nieco trudniejsze. W skrócie oznacza to, że musimy przeliczyć wartość transakcji na dolary, następnie podzielić tę sumę przez wartość naszego konta.

Żeby to zilustrować rozpatrzymy kilka przykładów. Powiedzmy, że handluję 2 kontraktami EUR/USD a na moim koncie jest $100 000. Jak wiemy z poprzedniej lekcji jest to 200 000 euro w stosunku do odpowiadającej wartości w dolarach amerykańskich.

Wiemy też, że wartość pary walutowej oznacza ile drugiej waluty możemy kupić za jednostkę pierwszej waluty. Zakładamy, że EUR/USD ma wartość 1.5976, więc 1 euro jest warte $1.5976. Ponieważ nasz kontrakt opiewa na 200 000 euro, mnożymy 1.5976 przez 200 000 euro, w dolarach wyniesie to $319 520.

Skoro już obliczyliśmy wartość naszego kontraktu w dolarach możemy obliczyć dźwignie. Bardzo proste, dzielimy 319 520 przez sume na naszym koncie czyli 100 000. To daje nam dźwignie 3.20:1.

Proces obliczenia dźwigni dla par, w które nie są powiązane z dolarem jest dokładnie taki sam, pamiętać trzeba tylko aby przy przeliczaniu używać wartości waluty bazowej w stosunku do dolara.

Zakładam, że handluję jednym kontraktem EUR/JPY, handluję więc 100 000 euro w stosunku do równowartości w japońskich jenach. Ponieważ nasze konto jest prowadzone w dolarach amerykanskich muszę obliczyć wartość mojej transakcji w dolarach, więc tak na prawdę jen japoński mnie nie interesuje w tym momencie. Biorę więc wartość pary (EUR/USD); niech to będzie $1,5976; i mnożę przez 100 00 euro. Wynik to $195 760, następnie musze to podzielić przez wysokość depozytu na moim koncie czyli $100 000. Wynik daje nam dźwignie wielkości 1.60:1.

Jako pracę domową zalecam policzenie wielkości dźwigni w przypadkach gdy dolar nie zawiera sie w dajen parze walutowej. Jeśli Twoje konto demo jest prowadzone w złotowkach lub jakiej kolwiek innej walucie, proces obliczania dźwigni jest dokladnie taki sam, pamiętać tylko należy aby wartości dolara zamienić na walutę, w której prowadzone jest nasze konto.

Website Pin Facebook Twitter Myspace Friendfeed Technorati del.icio.us Digg Google StumbleUpon Premium Responsive