W dzisiejszej lekcji dowiemy się czym są pips i pips frakcyjny.

Tradycyjnie, ruch o 1 pips na rynku był najmniejszym możliwym ruchem dla pary walutowej. Inaczej mówiąc zmiana o 1 pips to ruch w górę lub dół o 1 ostatniej cyfry po przecinku dla danej wartości.

Ponieważ większość par walutowych ma 4 miejsca po przecinku, zmiana o 1 pips będzie zmianą ostatniej po przecinku cyfry. Dla przykładu weźmy parę EUR/USD o wartości 1.5678. Jeśli wartość tej pary walutowej zmieni się na 1.5679, będzie to wzrost o 1 pips, natomiast zmiana na 1.5677 obrazuje spadek wartości o 1 pips.

Przy parach walutowych z udziałem JPY (jena japońskiego), są tylko dwa miejsca po przecinku, tak więc zmiana cyfry na drugim miejscu po przecinku będzie zmianą wartości o 1 pips. Zobrazujmy to. Para USD/JPY o wartości 101.28 zmienia swą wartość na 101.29, oznaczać to będzie wzrost o wartość jednego pipsa, natomiast zmiana na 101.27 oznacza spadek o wartość jednego pipsa.

Jak zauważyłeś, na początku lekcji wspomniałem, że zmiana o wartość jednego pipsa była tradycyjnie najmniejszym możliwym ruchem dla pary walutowej. Mówię to, ponieważ wiele platform brokerskich walcząc o klienta wprowadziło piątą cyfrę po przecinku dla swoich kwotowań (lub trzecią przy parach z dwoma cyframi po przecinku). Ta dodatkowa cyfra jest pipsem frakcyjnym. Wartość pipsa frakcyjnego odpowiada 1/10 zwykłego pipsa.

Pipsy frakcyjne są zaletą, ponieważ pozwalają brokerowi kwotować w wartościach mniejszych niz 1 pips. Zamiast oferować nam spread o wartości 3 pipsów, broker zaoferuje nam spread o wartości 2.5 pipsa. W ten sposób zaoszczędzimy pół pipsa, który musimy zarobić dla brokera.

W następnej lekcji dowiesz się, jak kalkulować zyski i straty na rynku walutowym.

Website Pin Facebook Twitter Myspace Friendfeed Technorati del.icio.us Digg Google StumbleUpon Premium Responsive