W naszej ostatniej lekcji dowiedzieliśmy się co oznaczają dla nas spadki i wzrosty cen walut. W dzisiejszej lekcji dowiemy się co to są ceny bid i ask, inaczej ceny kupna i sprzedaży. W większości rynków finansowych zawsze są dwie ceny dla każdego instrumentu finansowego. Cena bid to cena jaką ktoś jest w stanie zapłacić za nasze instrumenty, czyli dla nas jest to cena sprzedaży. Cena ask to cena za jaką ktoś jest w stanie sprzedać nam swoje instrumenty, w tym wypadku dla nas jest to cena kupna.

Różnica między ceną kupna i sprzedaży nazywa sie spreadem. Każdy broker ma określony spread, na którym zarabia, tym sposobem nie płacimy mu zadnych prowizji itp. gdyż jego zarobek zawiera sie w cenach kupna i sprzedaży.

Tak samo jest z platformami brokerskimi forex. Tutaj akurat nie trzeba dzwonić do swojego maklera, pytając o aktualne ceny, czy zlecać transakcji. Poprostu logujesz sie do swojego konta i widzisz aktualne ceny kupna i sprzedaży.

Skoro już rozumiesz tem cen kupna i sprzedaży, zaloguj się do swojego konta demo (jeśli go jeszcze nie masz, zajrzyj do działu Platformy na mojej stronie) i zobaczysz dla pary EUR/USD cenę sprzedaży 1.3000 i cenę kupna 1.3002, różnica między nimi dwoma to właśnie spread, który jest zarobkiem platformy brokerskiej.

Dla utrwalenia wiadomości napiszę, że wymienionym przykładzie, jeśli chcemy sprzedać euro to dostaniemy za nie 1.3000 dolara, jeśli chcemy kupić euro musimy za nie zapłacić 1.3002 dolara.

Z tej i poprzednich lekcji dowiedziałeś sie dosyć dużo na temat cen kupna i sprzedaży. Dzisiejszym zadaniem domowym będzie otworzenie pozycji na naszym demo koncie, zakładającej, że euro umocni się względem dolara.

Website Pin Facebook Twitter Myspace Friendfeed Technorati del.icio.us Digg Google StumbleUpon Premium Responsive